Co sebou na cestu?

13.01.2022

Velkolepá otázka s těžkou odpovědí. Vždy je nutné zvážit několik faktorů:

  1. Jakým způsobem se budu přepravovat
  2. Kam cestuji
  3. Na jak dlouho cestuji
  4. V jakém období cestuji
  5. S kým cestuji
  6. Jak pravidelně hodlám cestovat
  7. Kolik mám peněz

Zásadní věci, bez kterých z domu na výlet neodejdu. A je jedno zda se jedná o odpolední výlet nebo celodenní cestu 

  • Kvalitní boty
  • Náhradní ponožky
  • Vrstva oblečení navíc
  • Dostatek jídla a pití
  • Mapa či popis cesty (občas selže telefon s aplikací a pak se hodí alespoň popis cesty)
  • Plátěný kapesník J Na ten nezapomenu nikdy, nesnáším ty papírové a proto jako správný nositel rodu Forejtů nosím hadrák. Je to zvyk, který ve mně vychoval můj otec.
  • PANAPRD neboli toaletní papír
  • Jakým způsobem se budu přepravovat

Pokud cestuji autem, můžu si dovolit vzít sebou i věci, které možná nepotřebuji, auto to snese a já se rozhoduji před "výšlapem" co si z auta do batohu vezmu. Pokud se ale spoléhám na autobus, vlak, kolo či jdu rovnou pěšky z domova, vždy balím jen to nejnutnější a to jsou zásadní věci popsané v úvodu. 

  • Kam cestuji

Když jdu na procházku s přáteli, někde za městem zpevněnou cyklostezkou, nemusím si balit tolik věcí, jako když jdu do přírody, kde za celý den nepotkám žádné občerstvení. Přehraju si celý svůj výlet a můj denní rituál a vím co v jakou hodinu budu potřebovat a to si sebou vezmu.

  • Na jak dlouho cestuji

Pokud jdu na 2 hodiny do přírody, stačí mi to, co mám na sobě a maximálně trocha pití. Vím, že se na jídlo vrátím domu. I tak se hodí alespoň nějaká trvanlivá tyčinka, nebo trocha sušeného masa pro případ, že bych dostal hlad nebo se někde zdržel.

  • V jakém období cestuji 

Logicky je rozdíl, zda je zrovna léto, nebo zima. Přesto ani v létě nepodceňuji vhodnost oblečení. Například na horách se dokáže počasí velmi rychle změnit a kraťasy a tričko mohou být nedostatečné. Výlet se pak stává noční můrou a to zejména pro děti. Mikinu v batohu člověk unese a kolikrát se velmi dobře hodí. Čepice či jiná pohlavní pokrývka je v letních dnech nezbytná zejména u dětí. Nezapomínám ani na pláštěnku. A vše co jsem již popisoval v kapitole co na sebe 

  • S kým cestuji

Pokud jdu sám a podcením přípravu, budu nadávat sám sobě. Pokud jdu s manželkou, budu za hrdinu a manželka bude nadávat mě. Pokud jdu s celou rodinou, přestává sranda, děti mnohem hůře snáší hlad, žízeň, zimu či slunce. Proto na ně nikdy nezapomínej. Pokud jdu na výlet s někým novým, kdo si chce cestování vyzkoušet, vždy mu poradím seznam věcí, které by si měl vzít (odkaz svobodná cesta)

  1. Jak pravidelně hodlám cestovat

Od toho se odvíjí zejména nákup a výběr věcí. Nepotřebuji drahý batoh, pokud jdu na 2 výlety za rok. Pokud cestuji každý víkend, už se vyplatí zainvestovat do kvalitnějších věcí, které déle vydrží. Zejména pak pokud se jedná o boty, spacák, stan. Dnes je možnost i spoustu věcí zapůjčit a tak pokud se teprve seznamuješ s trampingem, musíš ihned investovat desetitisíce do výbavy. 

  1. Kolik mám peněz

Tohle už jsem několikrát nakousl. Cestování je o svobodě a ne o tom se zadlužovat. I s pár kačkama se dá procestovat velký kus světa. Čím méně člověk má peněz tím více si musí odříznout z komfortní zóny, o to více ale cestou získá. Já miluji nízkonákladové cesty, kdy sám sednu na vlak a jedu kam mě srdce táhne, přespím, kde se mi líbí a vrátím se, jak se mi zachce. Za co je vhodné utratit peníze na víc je ochutnávka místních dobrot, to málokdy odolám.  

Pro zaznamenání vzpomínek se hodí fotoaparát případně lepší kvalitní mobilní telefon, mě hodně místa v batohu zabere i dron. Je škoda procestovat republiku či půl světa a neudělat si žádnou fotografii na vzpomínku.

Další nedílnou součástí je alespoň základní lékárnička. Nějaký obvaz, desinfekce, náplast, to by člověk měl mít vždy u sebe. Dají se koupit krásné lehké sady malých cestovních lékárniček, kde má člověk vše co potřebuje

KPZ neboli krabička poslední záchrany, Pamatuji si, že kdesi v ABC byly zásady, co by měla KPZ obsahovat. No pro dnešní dobu by to asi měla být porce mobilních dat a powerbanka. Pro mě to je určitě nůž, sirky, drobné mince alespoň 100Kč, tužka a kus papíru.

Další praktické věci do výbavy mohou být deka, hamak, plynový vařič a nádobí (super sadu mají v Decathlonu), plecháček, placatice s dobrým mokem.

Nezapomeň zabalit dobrou náladu a přivést si hezké vzpomínky.

Šťastnou cestu, Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                                  f - kiwi_na_cestach