Jak cestovat?

27.12.2021

Možností je nespočet, pěšky, autem, vlakem, autobusem, letadlem, obytňákem, lanovkou, lodí, na kole, paraglidingovém křídle, balónem, na laně, na lyžích, na bruslích, že jsou některé nepřestavitelné? Proč? Každý způsob cestování je možný. Záleží jen na tom co chceme při cestování zažít.

Nejde totiž vždy o překonání vzdálenosti či objevení nových míst, často může jít jen o zážitek. Cestování je cesta životem, jak jsem popsal v prvním článku a tak cestujme a žijme. Máš Chuť se opravdu proletět vzduchem, v dnešní době to je přeci reálná cesta, jen tomu musíš něco málo obětovat, samo to nepřijde.

Vraťme se ale k cestování tradičnímu. Největší požitek mám z cesty kterou si projdu sám, po svých, jak se říká. Miluji ty kilometry, které ubíhají pod mýma nohama a to pomalé objevování vytyčených cílů. Samozřejmě je nutné si uvědomit časovou náročnost k překonání určité vzdálenosti. Proto na svých soukromých výletech doplňuji k dopravě ještě Vlak či autobus. Tyto prostředky nasazuji na delší "nezáživné" pasáže cesty. Zbytek si pak dojdu pěšky. Hold den má jen 24 hodin a na tom se nic nezmění

S rodinou vyrážíme častěji autem, je to pohodlnější a všechna bagáž se nám tam vejde. Lépe se plánují výchozí i cílová místa. Také nenechám rodinu na holičkách, když by nám třeba ujel vlak nebo bus. Jsou ale výlety, které si rádi zpestříme jízdou vlakem, například vinobraní :-). Častěji ale výlet historickým vláčkem, nebo cyklobusem s koly. Vždy je důležité si uvědomit, že co člověk zvládne sám, s rodinou a dětmi už tak jednoduché být nemusí. A zůstat přes noc na vlakové zastávce do rána, kdy pojede další spoj,  může být sice pro děti hezké dobrodružství, když ale v noci mrzne, stává se z toho spíše horor. 

Rada zní, kombinuj možnosti. Vždy přemýšlej nad důsledky, vzdálenostmi, časem, počasím, cenou, přínosem. 

Cesta musí být pro všechny radostí, ne dokazováním síly a překonáváním sebe sama. Pokud cestuješ sám, dokazuj si co chceš, pokud cestuješ s rodinou či přáteli, ber ohled na ně a jejich možnosti.

Nezapomeňte plánovat dopravní prostředek i v závislosti na tom zda cestujete se svým čtyřnohým parťákem.

... Cestuj tak, aby ti cesta přinášela radost a potěšení...-

Šťastnou cestu, Jarda Forejt  

#Kiwi_na_cestach                              f - kiwi na cestách