Zavazadlo na cesty

11.01.2022

Je jedno, zda chodíš sám, či s rodinou. Vždy sebou neseš minimálně pití a kus jídla, který je potřeba někam uložit. Na cestě vždy lituji dámy, které jsou schopné chodit s kabelkou přes rameno. Nebo lidi s igelitkou v ruce. 

Na krátký výlet v délce 2-3 hodin si obvykle neberu krosnu. Máme menší turistické batohy o objemu do 20l do kterých dáme pití i jídlo, případně mikinu. Takový batoh máme každý, jak žena, tak děti. Každý si tak neseme, co potřebujeme. Děti si rádi zabalí nějakou hračku na cestu. Zde je důležité zmínit jednu radu. Nech, ať si děti zabalí sami, co potřebují. Vždy musí mít láhev s pitím a svačinu a zbytek nech na nich. Sami pak dokáží vyhodnotit, proč sebou táhli nějakou těžkou věc, kterou nepotřebovali a znovu si jí nezabalí. Takto jsme vyselektovali spoustu těžkých hraček. Super batohy za dobrou cenu nabízí opět Decathlon.

Na cesty, které trvají déle než 4 hodiny, již balím krosnu. Na své Svobodné (odkaz) celodenní cesty váží má výbava okolo 15 kg. Pokud jdeme s celou rodinou, máme krosnu oba já i manželka a děti své batohy. V tom případě neseme s ženou na zádech každý okolo 15-20 kg a děti si nesou základní pití a svačinu a část oblečení. Zde je nutné se zamyslet nad každým kilem, co si do krosny zabalíme. Po celodenním nošení je opravdu znát každá věc, kterou jsme táhli zbytečně. Postupně času se zavazadlo odlehčuje s ubývajícím pitím a jídlem. Já sebou ještě nosím dron (DJI Mavic Pro) a Fotoaparát Olympus Pen s dvěma objektivy, který jsem vyměnil za těžkou zrcadlovku. 

Při výběru krosny je dobré mít možnost si ji v obchodě vyzkoušet a nastavit si popruhy dle velikosti těla. Klidně si i v obchodě krosnu napěchuj nějakým zbožím, ať ji provedeš zatěžkávací zkoušku a sám uvidíš, jak ti na zádech sedne. Pořádná krosna musí mít vyztužená záda a odvětrávací kanály na zádech. Prsní a břišní spojovací pás nesmí chybět. Počet a velikosti jednotlivých kapes je jen na tobě a tvých potřebách. Já mám 65l krosnu Loap, která má ve spodní části separátní kapsu, kterou s oblibou využívám na dron, do kapsy je jednoduchý přístup díky spodnímu zipu a není nutné přehrabovat vše uvnitř batohu. Mám ji již mnoho let a slouží báječně. Boční kapsy jsou výborné na láhev s vodou nebo termosku s čajem. Pláštěnka ve víku batohu je nezbytná, v případě deště ji jednoduše navléknu přes batoh a uchráním obsah v suchu. Možnost připásat z vnější strany na batoh stan a karimatku je velkým benefitem a ušetří uvnitř místo na důležitější věci.

V dnešní době, kdy máš na výběr ze stovky modelů, není šance ti poradit jaký trekový batoh pořídit. Při zvažování výběru přemýšlej, co do něj dáš, kde by si to chtěl mít umístěné a aby ti zbyla ještě nějaká kapacita na věci, které si nyní zapomněl a budeš je muset vzít sebou. Druhým aspektem je to aby ti sedl na záda a nošení bylo snesitelné. Pohodlné nebude nikdy, když budeš mít krosnu 10 hodin na zádech, tak to prostě budeš vždy cítit. 

Výběr krosny je jako výběr partnera/ky, při dobré volbě ji budeš nosit na zádech mnoho let.  

Šťastnou cestu, Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                                      f - kiwi_na_cestach