Zábava pro děti

02.01.2022

Dnes už víš, že děti na cesty patří a čím dříve začnou cestovat, tím lépe. Jenže co když je to nebaví. Pak přichází ta hrozná otázka "už tam budem?"...........GRRR............Vyskočil bych z kůže. Dobře co pro to můžu udělat?

Cesta autem už pro děti není taková zábava jako pro nás, pamatuji si jak jsem koukal z okénka prohlížel vše na cestě a nebo prostě spal. Naše děcka jezdí tak často, že je to v autě nebaví. Proto je nutná zábava a to zejména na cesty delší jak 1 hodinu. Hodinku vydrží na tabletech a telefonech, pak nastává prostor pro otázku: "už tam... NE... to nedopustím... Takže zábava číslo 2 může být tablet naplněný pohádkami. Pokud se oba shodnou na tom, na co chtějí koukat, což se nám daří ... ufff... tak je o další dvě hoďky postaráno. Zábava číslo 3 co v autě funguje jsou hádanky a slovní fotbal. Dbej na dobré plánování. Na dálnici to hrát dokážu, ale ve městě při soustředění na křižovatky a jiné hlouposti vždy prohrávám. Zábava číslo 4, která zabírá vždy je jídlo, zacpěte jim papulky jídlem a je chvilka klidu. Nesmíš mít ale v týmu blitnery, to pak máš o zábavu postaráno ty :-)

Jsme na místě a budeme šlapat těch 10 km k cíli, no není to paráda? No moc ne! Cestu plánuj tak, aby na ní bylo co nejvíce různých zajímavostí, tu studánka, tu vodopád, tu vyhlídka. Na úseky bez zábavy musíš mít záložní plány. Co nejdéle nech děti běhat spolu jak se jim zachce. Když nastane prostor pro otázku.... však ty už víš jakou.... navrhni hned první hru. Nechceš-li se namáhat funguje skvěle "kdo bude první u toho stromu?" Důležité je, že musíš mít dvě děti :-). Neštěstí je to, že vždy někdo prohraje, to ale k životu patří. Další super hrou na podzim je pouštění vrtulníků z javorových plodů, odborně samar. Ty když se hodí do vzduchu, parádně létají. Děti to neskutečně baví. Stejně tak běhání v hromadách listí. To je jasné. Pro malé zvědavce je super zábavou určování druhů stromů a květin po cestě, hlavně na jaře je co objevovat, stejně tak jako stop zvířat v blátivých cestách. Jediné co musíš být vždy o krok napřed a něco si nastudovat. Když jsou kolem cesty kvetoucí rostliny, pozorujte motýly a housenky, zejména holky to milují, běhají od květu ke květu, stejně jako poletují motýli. Naplánuj cestu kolem potoků a pouštěj lodě z kůry. To je studnice nekonečné zábavy... "né ta loď uvízla, musíme pustit novou"... paráda, lesy jsou plné kusů kůry. Co dál? Povídejte si, je to až neskutečné co děti dokáží venku ze sebe vyplodit, kolik ti toho řeknou, jejich touhy a přání, ale i potíží. Dělejte si pauzy. Ano občas se u hezkého odpočívadla zastav, nech děti posedět vydechnout a hned jak začnou poskakovat pokračuj dále. Jo abych nezapomněl, ta starodávná hra, "kdo najde modrou věc?". Když dáš barvu, kterou 1 km neuvidíte, to je klidu a hledání :-). 

Jistě tě napadnou další zábavy, naše děti si je dnes i sami vymýšlí. Nešlapej na čáry funguje perfektně, střílení z klacků, házení šišek, stavění domečků v lese je na chvilku zastaví o to déle si o tom budou vyprávět. Nakonec zjistíš jaká je to sranda s dětmi cestovat... 

... Nikdy je nenech nudit ...

Šťastnou cestu, Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                                                 f - kiwi_na_cestach


PS: někdy najdeme i různé zábavné předměty přírody :-), pak je dobré ptát se: "čí je tato noha?" :-)