Rhacodactylus ciliatus
Tento gekon byl popsán poprvé v roce 1866 přírodovědcem GUICHENOTEM jako Correlophus ciliatus. Tehdy byl nalezen pouze jediný typový exemplář. Od té doby nebyl nalezen ani jeden jedinec. V 90 letech se zvýšil zájem o chov rodu Rhacodactylus a začala snaha nalézt znovu tohoto "vymřelého" gekona. Několik expedic se vydávalo na Grade Terre, ale objev učiněn nebyl. Až v roce 1994 nalezla expedice po tropické bouři několik jedinců na ostrůvku Isle of Pines. Legálně bylo dovezeno několik gekonů do Spojených států amerických. Bohužel mnoho teraristů se zájmem tento druh dovezlo také ilegálně. Dnes je tento gekon velmi hojně zastoupen v chovech po celém světě, odhaduje se že je v soukromých chovech mnohem větší populace než ve volné přírodě.
Rhacodactylus ciliatus se vyskytuje na Nové kaledonii a okolních ostrůvcích Grande Terre a Isle of Pins. Obývá zde deštné nížinné lesy, aktivní je v noci a brzy ráno nebo po dešti. Zajímavé je že na Nové Kaledonii obývá stromy a jejich dutiny do výšky až 15 m zatímco na Isle of Pins žije převážně na keřích a nízkých stromech. Někdy bývá nalezený i na zemi ve směti spadaného listí a větví. Z vyšších stromů ho totiž zatlačuje větší druh Rhacodactylus leachianus obývající pouze Novou Kaledonii. Také je velmi zajímavé, že v přírodě bylo nalezeno jen omezené množství jedinců s ocasem. Obvykle jsou nacházena zvířata bez ocasu a nebo jen s krátkou částí.
Jedná se o zavalitého gekona s výraznou hlavou, mohutným tělem a tenkým ocasem. Hlava je plochá trojúhelníkového tvaru. Oči jsou vystouplé. Od očí až po kořen ocasu se táhnou dvě řady zvětšených šupin což je jedinečné pro tento druh. Končetiny jsou zakončeny pěti prsty s přísavnými lamelami. Zadní končetiny mají v oblasti kolenního kloubu kožní lem usnadňující plachtění při skocích z větve na větev. Ocas je v celé své délce stejně silný. Na konci je zakončen přísavnou lamelou. V nebezpečí gekoni svůj ocas pouští. Zbarvení je velmi variabilní a je známo mnoho barevných fází. Jedná se o podkladové barvy žluté, červené, oranžové, hnědé na nichž jsou různé variace barevných vzorů. V přírodě bylo nalezeno také několik barevných forem. Selektivním výběrem v chovu se barevnost gekonů ještě zpestřila. Celková délka dospělých jedinců dosahuje až 20cm, délka od hlavy až ke kořenu ocasu je 13 cm. Váha je 30 - 35g.
Gekony chovám v párech v teráriích z OSB desek, které velmi dobře odolávají vlhkosti. Terária mají rozměr 30 x 50 x 70 cm (délka x šířka x výška). Přední stěna je skleněná, výsuvná do strany. Jako substrát se hodí lignocel ve vrstvě vysoké 2 cm. Celý prostor je vybaven spletí větví (průměr 1 - 3 cm) a umělými květinami. Můžeme použít též živé rostliny jako je scindapsus či fikus. Z hlediska péče o květiny dávám přednost umělým. Vyhřívání zajišťuji 15W žárovkou zavěšenou v hliněném květníku. Teplota se pohybuje od 24 do 28°C. Ventilaci zajišťuje 20 vrtaných otvorů průměru 6 mm na vrchní straně zadní stěny. Další součástí terária je plastová miska naplněná 6-8 cm vrstvou vlhkého lignocelu. Během gravidity slouží jako kladiště. Pitnou vodu zajišťuje mělká miska a pravidelné večerní rosení. V chovu opakují následující roční periodu:
Březen - listopad - Osvit a výhřev 12 hodin, rosení každý večer
Prosinec - pozvolné vypnutí osvitu a výhřevu
Leden - teplota pokojová ve dne 20°C v noci 18°C, nerosím a nekrmím vůbec
Únor - pozvolné zapnutí osvitu a výhřevu
Krmím hmyzem a kašemi z přezrálého ovoce nebo méně častěji přesnídávkami. Vhodným hmyzem jsou cvrčci (všechny dostupné druhy), luční kobylky, nymfy švábů a larvy zavíječů voskových. Sarančata, i přesto že je podávám v přiměřené velikosti, odmítají. Z ovoce upřednostňují banán, pomeranč, mandarinku, hrušku či hroznové víno. Stravu doplňuji vitaminominerální směsí Plastinu a Roboranu pro exoty. Mláďatům přimíchávám ještě drcené skořápky nebo strouhanou sépiovou kost. Mláďata krmím 5 x za týden, dospělce pouze 2-3 x týdně. V zahraničních chovech je často využívána suchá strava Repashy superfoods od firmy T-Rex Do Čech ji můžete objednat přes internet. Tuto stravu vyvinuli přímo pro daný druh Rhacodactylus. Sušenou stravu je možné používat jako kompletní krmivo bez nutnosti přikrmování hmyzem (A.Repashy 2003).
Po zimním útlumu od prosince do února se gekoni začínají pářit. Za celou dobu chovu jsem pozoroval páření pouze dvakrát jednou v červnu v nočních hodinách, podruhé v dubnu těsně po zhasnutí osvitu v teráriu. Kopulace v prvním případě probíhala ve větvích, podruhé na přední skleněné stěně terária. Samice klade svá vejce od dubna do září. Za tuto bobu snese 4 - 7 snůšek. Snůška vždy čítá dvě vejce. Vejce mají rozměr 22 X 11mm a váhu 2g. Stalo se mi, že vejce byla snesena a zahrabána na výšku přesto i po přemístění do inkubátoru a uložení na plocho se mláďata vylíhla. V době reprodukce je nesmírně důležité samicím dodávat dostatek vápníku a vitamínu D3, v případě nedostatku trpí samice třesem, špatně svléká svou pokožku a mívají stále otevřenou tlamu. Vejce opatrně vyjmu a přemístím do krabičky s mírně vlhkým Seramisem. Inkubaci provádím v inkubátoru Lucky reptile Herp nursery II. Výhodou je že v letních měsících má funkci chlazení a udrží tak stálou nízkou teplotu. Inkubuji při teplotě 25-27°C. Délka inkubace se za těchto podmínek pohybuje mezi 50 - 56 dny. Seipp a Henkel uvádí délku inkubace 60 - 140 dní při teplotě 20 - 29°C. Velmi těžké je ovlivnit pohlavní rozdíly v závislosti na teplotě. Ve většině odchovů převažují samci nad samicemi. Američtí chovatelé dosáhli nejlepšího poměru samců ku samicím 50:50. I v přírodě převažuje velké množství samců.
Vylíhlá mláďata jsou dlouhá 7-8 cm a váží okolo 2g. Zajímavé je jejich sytě oranžové až červené zbarvení po vylíhnutí, které se během 2-5 dní ztrácí. Zřejmě má funkci maskovacího zbarvení do doby než se gekoni dostanou ze země na strom či keř. Poté se během následujících 4-7 měsíců vybarví do své finální podoby. Mláďata odchovávám v plastových boxech po dvou. Box má rozměr 25 x 15 x 20 cm, vytápění zajišťuje ze spodu topný kabel. Zařízení tvoří několik větviček a umělé květiny. Na dno dávám papírové utěrky, které každý druhý den měním, při čemž celý box vymyji, jelikož gekoni mají řidší trus a tak by při nedostatečné hygieně mohl brzy zapáchat či se tvořit plísně. V takových podmínkách nechávám mláďata 3-4 měsíce poté je přenechám novým chovatelům či si je ponechávám v chovu, ale již ve větší ubikaci. Každodenní mírné porosení boxu pro mladé zajistí vodu k pití. Krmím 5x týdně cvrčky ve vhodné velikosti 2x týdně zpestřím krmení ovocnými kašemi. Každé krmení obsahuje malé množství vitamínů. Během odchovů jsem dosáhl 95% líhnivosti a nulového úmrtí mláďat.
Chov Rhcodactylus ciliatus je při dodržení základních podmínek velmi snadný, možná srovnatelný s Eublepharis macularius. Důkazem je i fakt, že se během 10 let v soukromých chovech vylíhlo více mláďat, než je odhadována populace ve volné přírodě. Nesmírnou výhodou je i možnost držení gekonů jen na ovocné stravě. A Repashy uvádí, že choval a odchovával "ciliaty" pouze při krmení stravou Repachy superfoods.
Literatura:
Vosjoli P., Fast F. Repashy A., 2003 : Rhacodactylus, The Complete Guide to their Selection and Care, Advanced visions Inc, 296 stran
Seipp R., Henkel F. W., 2000, Rhacodactylus, Biologie, Haltung und Zucht, Frankfurt (Edition Chimaira), 176 stran
Vergner I., 2001, Ještěři, Biologie, chov, gekoni 1, Madagaskar, 462 stran