Paroedura pictus

21.07.2019

Tento gekon obývá africký ostrov Madagaskar. Vyskytuje se v jihozápadní části Madagaskaru v trnitém buši což je jedna z nejsušších oblastí. Nejvíce srážek spadne v období od prosince do března, v této době vystupuje teplota až na 40°C v noci na 25°C. Území je jen málo porostlé travinami a bylinami, v porostech dominují trnité keře, sukulenty a stromy do výšky 6-8m (P. Hošek a J. Bálek, 1993). Zatímco dospělí gekoni žijí převážně tereristicky pod spadanou kůrou, kameny a keři, mláďata vylézají na keře, kde se dokáží držet i na hladkých listech díky svým přísavným lamelám (dospělce již lamely neudrží).

Paroedura pictus patří mezi středně veliké gekony. Samci dorůstají 14 cm a váží 24g , samice mají 13cm a 16-17g. Kraus a Kocián uvádí velikost až 18 cm. Ocas tvoří 35% celkové délky gekona a má schopnost autotomie a následné regenerace. Zbarvení je hnědé s mnoha bílými až šedými skvrnami s černou konturou. U některých jedinců se může od týlu až ke špičce ocasu táhnout široký bílý pruh. Hlava je veliká, trojúhelníková, výrazně oddělená od těla. Oči jsou veliké a vystouplé, nemají pohyblivá oční víčka. Zřítelnice je svislá černě zbarvená, okolí oka je šedé žilnaté. Doširoka otevřená tlamka má růžové zbarvení, můžeme v ní vidět zajímavý světlý jazyk s tmavou špičkou. Tělo je zavalité k ocasu se rozšiřující. Tenké končetiny mají pět prstů zakončených dvojicí lamel, které ovšem dospělého gekona na zcela hladkém povrchu neudrží. Povrch těla pokrývá jemné ošupení, jen na ocase můžeme nalézt několik zvětšených výrůstků. Dospělí samci jsou dobře rozpoznatelní od samic. Mají širší hlavu a výrazná pouzdra hemipenisů.  

Jde o poměrně snadno chovatelného gekona. K chovu skupiny 1,3 stačí terárium 40 x 40 x 30, zařízené pískem, úkryty, miskou s vodou a vytápěné žárovkou na 28 - 32°C. Můžeme také umístit větev po které občas šplhají. I přesto že je chov snadný, vyskytují se některé problémy. Prvním je častá rachitida. Řešením je posypávání substrátu rozemletými vaječnými skořápkami. Paroedury je doáží vybírat a sezobat. Když mi to můj kolega (L.Frank) radil, tak jsem mu moc nevěřil, ale při večerním pozorovaní jsem valil oči jak to vyzobali. Dalším problémem je brzké připouštění samic. Samice jsou schopné množení již v 6 měsících ale brzy se vyčerpají. Proto je lépe je dávat k samci až v jednom roce. Také s tím souvisí velikost skupiny, nikdy nechovejte jediný pár vždy skupinu alespoň 1,2. Třetím problémem bylo, že se mi dvakrát za sebou nedokázala svléci mláďata. První mládě uhynulo druhé jsem vysvlékl pinzetou. Od té doby jsem do odchovny vkládal vlhký motouz papírových kapesníků a nikdy se problém se svlekem neopakoval.

Jak jsem již zmínil musíme dbát na dostatek vitamínů a minerálních látek. Ke krmení se hodí veškerý hmyz přiměřené velikosti (cvrčci, šváby, luční kobylky, larvy zlatohlávků dospělý samec sni i novorozené myší holátko). Snadno se naučí přijímat potravu z pinzety. Loví především v noci, při krátkém hladovění si rádi vezmou potravu i přes den.

 Gekoni dospívají okolo jednoho roku. Dobře živená zvířata se mohou pářit již v 6-7 měsících. Někteří autoři uvádí, že se gekoni množí celoročně. Moji gekoni vlivem nižších zimních teplot přestávají klást vejce od listopadu do února (někdy až dubna). Samice snáší jedno až dvě vejce s pevným vápenným obalem každé 2 - 4 týdny. Vejce mají rozměr 1,3 x 1,0 cm. Samice je zahrabává na suché místo do substrátu nebo je odkládá pod úlomky kůry. Několikrát jsem pozoroval sežrání vejce dospělým samcem, proto je vhodné vejce co nejdříve přendat do inkubátoru. Inkubujeme je na suchém substrátu (písek, Seramis). V případě vlhkého substrátu dochází k praskání obalu. Mláďata se líhnou z vajec při inkubační teplotě 25 - 27°C za 90 - 110 dní. Vylíhlé "paroedury" měří okolo 3 cm, během jednoho měsíce dokáží vyrůst až o 1 - 1,5cm. Mláďata odchovávám v plastových boxech nebo malých teráriích zařízených podobně jako u dospělců. Velmi důležité je hlídat teplotu a vlhkost minimálně do doby 3 svleku. Pokud je nízká vlhkost mláďata se špatně svlékají a následně hynou, nebo mají deformované končetiny. V případě vysoké teploty nad 30°C bez možnosti ochlazení vedou k častému úmrtí čerstvě vylíhlých jedinců. Mláďata podobných velikostí můžeme chovat společně, pokud zajistíme dostatek potravy nemají sklony k ukusovaní ocásků. Dalším důležitým aspektem je vysoký příjem vápníku. Vhodné je každé druhé krmení obalit pouze v drcené sépiové kosti. Toto pravidlo platí i pro dospělé samice v průběhu reprodukce.  

Jaroslav Forejt 2009