Jídlo a Pití ... MŇAM

19.01.2022


Je nejdůležitější součást cestování. Definitivně. Vždy mysli na to, abys měl dostatek pití a jídla. Není nic horšího než zůstat během cesty bez možnosti doplnit tekutiny a energii. My často vyrážíme na místa, kde opravdu žádná civilizace není, a tak celý den chodíme bez možnosti cokoliv si koupit. Jsme zvyklí se spolehnout sami na sebe, a tak máme vždy zabalené jídlo a pití na celý den.

Co si tedy vzít k pití? Mě stačí obyčejná voda z kohoutku v 1 litrové lahvi a čaj Pu-erh v litrové termosce. S tím vystačím na celý den. Moje žena je na tom stejně, jen si bere ovocný či bylinný čaj a ráda si uvaří na cestu i kávičku do termohrnku. Děti mají rádi ovocný sirup s vodou a syn ten pije také obyčejnou vodu. Obvykle jim stačí každému jeden litry, i když v teplých dnech za den vypijí i více. Proto nám v tyto dny beru k sobě ještě minimálně 1,5l vody jako rezervu. Když se nad tím člověk zamyslí, je to obrovská hmotnost a objem, který musíme nést, proto vždy uvažuj nad obaly, aby byly co nejlehčí a nejskladnější. Osobně příliš nedoporučuji sladké pití, jelikož je po něm ještě větší žízeň. Cesta se dá naplánovat i tak, že po cestě narazíme na studánky, které jsou v létě příjemným osvěžením, ne každý ale tuto přírodní vodu snese bez následných zažívacích potíží.

Jídlo je mnohem komplexnější a závisí na chuti každého z nás. My vyrážíme na výlety vždy po snídani a to ať někde stanujeme nebo jdeme z domova. Dále si připravujeme dopolední svačinu. Pro děti nakrájené ovoce, suché mysli, nebo jogurt. My se ženou si připravíme obvykle ovesnou kaši z ovesných vloček a čerstvého nebo sušeného ovoce a horké vody. Sušené ovoce a oříšky jsou skvělým parťákem na cesty, jsou lehké, skladné, trvanlivé, zdravé a dodají energii. Výběr je dnes fantastický. S radostí nakupujeme v obchodě www.ochutnejorech.cz.  

Dále je nutné vyřešit oběd. Pokud je možnost, dáme si rádi teplé jídlo. V místech kde, je to možné si rozděláme oheň a opečeme třeba sýr, nebo uzené stehýnko, děti mají rádi šunkové klobásy či klasický špekáček. Když vím, že nebude možné oběd na cestě "uvařit" bereme sebou buď doma připravené bagetky a sendviče s náplní dle chuti každého z nás. Nebo si "píchneme" konzervu. Z dnes dostupných masových konzerv na trhu jsou poživatelné tak, abychom si na nich pochutnali, jen konzervy z Lidlu. Sedlácké a Chalupářské maso, případně Vepřová konzerva s kousky kolene. Špatná není ani krůtí konzerva. K tomu kousek zeleniny a pečiva a jsme spokojeni. Když máme chuť si někde opravdu uvařit, tak si vezmeme více vody a malý plynový vařič. To se pak dá i na cestě vykouzlit famózní obídek.

Odpolední svačina je ve znamení sladkého a ovoce. Manželka ráda upeče nějakou dobrou buchtičku. Jelikož jíme bez cukru, tak moc nechutná dětem. Ty si rádi vezmou nějaký pišingr. V létě bez čokolády, ideální jsou suché sušenky typu BEBE, nebo Esíčka. Ovoce nakrájíme do krabičky a vydrží nám všem. Skvělou alternativu ke sladkému jsou proteinové a ovocné tyčinky Sens food, které obsahují hmyzí protein. Já je miluju. O jejich makových chipsech ani nemluvím, ty jsou božské.

K večeři se výtečně hodí suché knekrbroty a sušené maso. Oblíbili jsme si sušené maso od Kaštánka, které je vyráběné ve skvělých příchutích a také v mnoha velikostech balení. Je to výživná dobrota po celodenním chození. Kousek zeleniny k tomu doplní potřebné vitamíny.

Mnozí možná budou oponovat, že jíme až moc zdravě, pro nás je to ale životní styl a výhodou je, že většina těchto jídel je trvanlivá a vydrží i v parném létu. Dále jsou sušená jídla lehká a skladná. Nad trvanlivostí je nutné se vždy zamyslet při plánování cesty. Asi se nehodí šunka na celodenní výlet v létě, to dáváme přednost tvrdým sýrům. Ovšem v zimě si člověk může vzít téměř cokoliv, jelikož je batoh přenosnou lednicí. 

Přizpůsob si jídelníček svým potřebám, ale měj vždy jídla a pití dostatek.

Šťastnou cestu Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                                     f-Kiwi na cestách