Jak uchovávat vzpomínky

09.02.2022

To je přeci jasné, vyfotím a uložím do mobilu či do PC. Fajn, ale jak se pak vypořádat s vyhledáváním konkrétního výletu, jak si vzpomínky připomínat, jak s nimi pracovat? A co naše vzpomínky v hlavě? Chce to systém, slovo, které často používám a má žena z něj kvete :-)

V první řadě je nutné si ujasnit jak budeš vzpomínky zaznamenávat. Jasně v hlavě si uložíš svá oblíbená místa a pokud uděláš pět výletů za rok, určitě ti tam zůstanou. My cestujeme téměř každý víkend a všech těch 4000 kilometrů, které za rok nachodíme, nejsme schopni v hlavě udržet. Proto fotografujeme, mobilem, fotoaparátem, dronem. Kdo je šikovný, může malovat obrázky. Další skvělou volbou je psaní deníku, kde pomocí textu dané místo popíšeme včetně emocí, které v nás místo zanechalo. Samozřejmě zaznamenáme datum, sled cesty, cokoliv. Je možné ho mít v tištěné či elektronické podobě. Já používám ještě třetí způsob, který je kombinací deníku a fotografií. Je to fotokniha, kterou našim dětem zpracovávám za každý rok jejich života. Tímto mají uchovány všechny své cesty životem za daný rok.

Video, je další možnou volbou. Je to skvělé, ale hrozně náročné. Každý celodenní výlet mi zabral mnoho dnů, než jsem všechny záběry prošel, sestříhal a udělal z nich krátký snímek. Natáčet videa dronem mě moc baví, ale na klasických výletech dávám přednost jen fotografování. Pokud jsi nadšenec do videí, určitě natáčej a uchovávej vzpomínky pomocí videa, má to velkou výhodu v tom, že v nich dokážeš zaznamenat mnohem více emocí. Věřím, že se také jednou dokopu k tomu abych některou z mých delších cest natočil.

Jak tedy digitální data uchovávat. Jsem v tom stará škola a dlouho jsem nevyužíval žádná cloudová úložiště. Fotky mám stále v PC a ukládám je do složek, každý výlet zvlášť, vždy pod složku celého roku. Celý rok pak vypaluji na DVD a ještě ukládám na externí disk. Mám takto fotky zaznamenané od roku 2003, kdy jsem začal fotit digitálem. Fotografie z mobilu ukládám na Google fotky, kde je skvělá možnost vyhledávání dle místa, objektu, cíle. Využít můžeš i různé digitální fotobanky. Jsou servery, kde je možné fotky nechat i vydělávat tím, že je necháš volně ke stažení a za použití fotky pak získáš peníze. Otázka je zda fotíš momentky z výletu, nebo se věnuješ profesionálnějšímu způsobu fotografování a zpracování fotografií.

Velkou výhodou je pokud do uchování vzpomínek zapojíš své děti. Po návratu z výletu si povídat o tom co jsme zažili namalovat si obrázek, prohlédnout fotky. Jsem vždy velmi potěšen když za mnou přijdou děti a říkají mi: "Tati, já bych se chtěl jet podívat na tu skálo, kde jsme byli minule". 

Je velká škoda cestovat a nepřivézt si ani jednu fotku, časem se nám místo může vytratit z paměti a nezbyde nám po něm ani vzpomínka. Mám to takto z dětství, kdy fotografování bylo drahé a tak mám na diapozitivech pouze rodinné oslavy, vánoce, narozeniny. Občas se mi vybaví místa, která již nevím kde jsou. Dnešní doba přeje pořizování fotek a nestojí to vůbec nic. Pozor ale na množství fotografií. Pokud se vrátíš z jednoho místa a budeš mít 100 fotografií a jedna bude jako druhá, už si je nikdy znovu neprohlídneš.

Cestuj, zaznamenávej svá místa ať máš na co vzpomínat

Šťastnou cestu Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                  f- kiwi na cestách