Jak nocovat?

07.02.2022

Byly doby, kdy naplánovat výlet na několik dní nebyl problém, člověk se mrkl na Booking a ubytoval se v místě, kde zrovna byl. Poslední 2 roky to již s příchodem Covidu není tak jednoduché, kord pro nás neočkované. 

Na svých svobodných cestách a herpetologických výpravách dávám přednost spaní v autě, nebo venku pod širákem, případně v hamaku. Všechny varianty mají své pro i proti. Spaní pod širákem je nejsvobodnější volbou, která zničí všechny masňácké móresy. Je ale závislé na počasí i místě, kde chce člověk přenocovat. Noční déšť, který přijde z nenadání, není to pravé probuzení, co člověk potřebuje. To se dá eliminovat přespáním ve vhodné jeskyni či pod turistickým přístřeškem. Hamak je skvělý, ale najít dva stromy v ideálním rozestupu, mezi které je možno jej zavěsit, není vždy jednoduché. Spaní v autě miluju, je pohodlné a můžu přespat kdekoliv a kdykoliv. Jen zastavím a natáhnu se dozadu na složené sedačky. Jelikož mám rád své pohodlí, nafukuji si zde matraci. Pod zadními vyklápěcími dveřmi se dá krásně schovat i v případě deště. Pokud jsou v noci mrazíky, občas si nastartuji a zatopím. Auto je pro mě ztělesnění luxusního bydlení na mých soukromých cestách. Když jsme skejsnuli s rodinou ve Slovinsku v místě, kde nebylo možné postavit stan, spali děti, manželka a pes v autě a já se natáhl do hamaku vedle auta. V tomto případě hágusy nahradily druhý strom.

Stanování, je pro nás ideální volbou pokud jedeme s rodinou na prodloužený víkend i týdenní dovolenou. Sice je nutné do auta a rakve na střeše nacpat spoustu věcí, děti ale rádi pomáhají vše vynosit. Samotné stavění stanu a příprava našeho provizorního bydlení je pro ně skvělou zábavou. O spaní ve stanu nemluvě. Používáme stan z Decathlonu (Arpenaz 4.2.). Je skvělý, jelikož má dvě oddělené ložnice a předsíňku. Do každé ložnice vkládáme nafukovací matraci, která je nafouknutá raz dva a děti to moc baví. Spacáky používáme také z Decathlonu a dle počasí buď do 10 nebo 30°C. Prostřední předsíňku obývá náš čtyřnohý Aros a naskládáme sem vše co je na noc třeba uklidit, včetně jídla a pití. Tento stan je připraven k bydlení během půl hodinky, což je skvělé. Zatím nás nevypekl ani v dešti, kdy udržel vše v suchu. Nevýhodou je velká rozloha a tudíž potřeba relativně velkého rovného terénu. Používáme jej již třetí sezónu, bez jakéhokoliv poškození. Jako děcko jsem si moc stanování neužil, o to více mě dnes baví. Miluji ty večery, kdy si před stanem zahrajeme nějakou společenskou hru a po tom co děti usnou, si se ženou vychutnáme trochu lahodného vína. Ranní probuzení a pozorování východů slunce ze stanu je neuvěřitelný zážitek. Jezdíme stanovat minimálně na 4 prodloužené víkendy a dvě letní dovolené ročně. Kvůli sociálním potřebám dáváme přednost kempům, které nás někdy potěší, jindy zklamou, ale tak už to chodí. V dobrém kempu není problém postavit stan na rovné ploše a mít dostatek soukromí. Z finančního hlediska je stanování rozumnou variantou. Samozřejmě dnes v kempu strávit noc není zcela zdarma. V ČR se dokážeme na noc s celou rodinou ubytovat kolem 500 Kč za noc. Pokud se chceme vyhnout kempu využíváme službu bezkempu (www.bezkempu.cz), kdy soukromé osoby pronajímají přes tento portál své louky a zahrady.

Zcela jiný rozměr získává stanování v zahraničí. Mám vyzkoušené Chorvatsko i Slovinsko. Kempy jsou na hodně vysoké úrovni a to včetně zázemí, sociálního zařízení i služeb. Pro děti je stanování u moře skvělým zážitkem. Na Slovinsku byl problém najít volné místo v kempech, museli jsme objíždět více kempů, anebo čekat do rána, kdy se uvolní místo. Ceny jsou velmi slušné a noc nás vycházela maximálně do 1200 Kč za noc a to přímo u moře. Stanování u moře, jezera, či v horách má obrovské kouzlo.

Koupě stanu a vybavení není dnes zcela drahou záležitostí. Ale nevyplatí se na tom šetřit. Proto, pokud si chceš se svou rodinou takovou dovolenou jen vyzkoušet, doporučoval bych ti prve stan zapůjčit než vše kupovat a zjistit, že tento styl není šálek tvého čaje. Pokud si doposud trávil dovolené v hotelech s ALLinclusive, doporučuji ti nejdříve pořídit dovolenou v apartmánu, pak v chatičce a teprve až potom ve stanu. Skok z luxusního hotelu by mohl být pro zbytek rodiny velký šok. Pokud jste dobrodruzi, tak se nebojte skočit z hotelu rovnou do stanu J

Zcela specifickou variantou nocování je spojení auta a stanu. Stan na auto je podoba rychle rozložitelné nástavby, která se připevňuje na příčníky podobně jako střešní box. Stanovat je poté možné opravdu kdekoliv zaparkuješ. Stan je rozložený během pár vteřin a nevyžaduje žádnou složitou přípravu. Krásné stany nabízí www.i-kamper.cz

Samozřejmě je stále možnost zvolit ubytování v hotelu, apartmánu, chatce či na chatě, volba je jen na tobě. Občasné vystoupení z komfortní zóny ti ukáže zcela nové obzory.

Spi jak chceš, spi sladce, spi v přírodě, spi kde chceš.

Šťastnou cestu Jarda Forejt

#kiwi_na_cestach                                      f-Kiwi na cestách